Jak probíhá vyhlídkový let balónem?

Prozkoumejte, co vlastně let obnáší, třeba se budete méně bát :-)

VYBERTE SI TERMÍN LETU

Rádi uděláme vše pro to, aby Váš zážitek i samotný let byl prostě perfektní. Ať svoji letenku držíte v ruce, nebo jste si ji objednali na internetu, je třeba si domluvit termín letu. Zavolejte nám na číslo +420 733 322 001 a společně se dohodneme na datu, které Vám vyhovuje nejvíce. Další hovor probíhá v den letu mezi 13,00 – 15,00 hodinou nebo den předem u ranních letů, kdy už víme jaké bude počasí a upřesníme si hodinu a místo srazu. V případě, že počasí není vhodné pro let balónem, domluvíme si termín nový.

PŘÍJEZD NA MÍSTO STARTU

Ve smluvený den a hodinu se tedy sejdeme na předem známém místě startu. Je-li to u našeho Balónového zámku, zaparkujte na našem parkovišti. Auto zde bude v bezpečí, ale pro jistotu si vezměte veškeré cennosti a doklady. Na startovní ploše na Vás čeká pilot, který Vás přivítá a zkontroluje letenky.

Prijezd

PŘÍPRAVA BALÓNU

Skladani

Obrazně by se dal balón přirovnat k velké stavebnici, který se před startem, musí pečlivě poskládat. .Příprava trvá cca 30 minut, někdy se protáhne, když je třeba vyčkat na utišení větru. Všechny části balónu se složí z vozíku a pilot s posádkou je sestaví. Následně se otestují hořáky, jejich funkčnost a připravenost před letem. Z brašny se vytáhne obal (samotný balón), který posádka na zemi rozprostře.

BEZPEČNOSTNÍ BRIEFING

Po té, co je balón sestavený, pozve Vás pilot ke koši k nejdůležitější části přípravy letu z pohledu pasažéra - bezpečnostnímu briefingu. Ten je kriticky důležitý z pohledu Vaší bezpečnosti. Dozvíte se při něm veškeré zásady bezpečnosti letu, z důrazem na to, jak se chovat při přistání. Prosíme věnujte této části letu mimořádnou pozornost!

Briefing

NAFUKOVÁNÍ

Nafukovaní

Po bezpečnostním briefingu pilot položí koš na zem a pomocí ocelových lanek jej připevní k obalu. Pak ještě celý komplet připoutá k doprovodnému vozidle. Pak se balón nafoukne studeným vzduchem pomocí ventilátoru, při nafukování pilot kontroluje zda v předchozím letu nedošlo k poškození obalu, aby tak mohl zajistit bezpečnost letu. Pokud je vše v pořádku, zapálí hořáky a nafoukne balón horkým vzduchem – čímž se obal i koš zvednou ze země. Nakonec pilot ještě zkontroluje funkčnost systému vypouštění horkého vzduchu v horní části obalu pomocí ovládacích lan svedených vnitřkem obalu do koše.

NÁSTUP NA PALUBU

Balón již bezpečně stojí, je ukotvený a čeká na Vás. Na pokyn pilota můžete nastupovat na palubu. S sebou doporučujeme fotoaparáty, mobily, kamery, dalekohledy… vše, co Vám zážitek z letu zpříjemní. Láhve s alkoholem na posilněnou raději nechejte na zemi :)

Pasazeri_04
Start a

Start

Při startu musí pilot vytopit balón na vzletovou teplotu, k čemuž se musí topit výrazně více, než během samotného letu. Že se s Vámi balón odpoutá od země, ani neucítíte. Je to jemný, téměř neznatelný pohyb. Nezapomeňte zamávat rodině a kamarádům, jistě je to na zemi potěší a zároveň Vás mohou vyfotit přímo za letu.

LET

A teď si již plně vychutnejte let nad krásami Vysočiny. Pohyb balónů je zcela klidný, pouze ladně pluje krajinou. Nic se nehoupe, nehrká, žádné prudké pohyby. Nic, co by bylo nepříjemné nebo čeho by bylo potřeba se bát. Jen naprosto klidná vzduchoplavba. Máte-li otázku, neostýchejte se zeptat pilota, rád Vám odpoví!

Vzduchoplavba trvá cca 1 hodinu. Dopředu Vám nemůžeme říci kam poletíte, to záleží jen na větru. Pilot ovlivňuje výšku, nikoliv směr. Svět si prohlédnete z výšek různých, v měřítku od 150m nad zemí, až do výšky 1km nad zemí. Většina letů probíhá v nižší výšce, je zde lepší a detailnější rozhled.

Let
Pristani

PŘISTÁNÍ

Pomalu se ale blíží přistání. Chvíli před ním s Vámi pilot udělá potřebnou instruktáž, zkusíte si zaujmout přistávací polohu. Není se čeho bát, dodržíte-li pilotovi pokyny. Většina přistání je naprosto jemných. Na místě přistání na Vás čeká doprovodné vozidlo, případně za chvíli dorazí. Následně je potřeba balón zabalit a k tomu je pilotovi s posádka pomoci.

Úplný závěr letu

A pak čeká již poslední část, a to závěrečný ceremoniál. Ten si pro Vás necháváme jako překvapení, proto zde o ceremoniálu nepíšeme nic konkrétního. Po zhruba třech hodinách od setkání na místě startu Vás dovezeme zpátky na místo startu, kde se rozloučíme a třeba v budoucnu zase shledáme.

Oslava