Pilotní škola

Teoretický a praktický výcvik

Teoretický výcvik

Abychom se v letní sezóně mohli zaměřit především na praktický výcvik, zařadili jsme teoretická školení do zimního období. Pro zúčastnění stačí zaslat přihlášku. Kapacita míst v kurzu není nijak omezená.

Během tří víkendových seminářů s Vámi školitelé proberou vše, co je potřebné k úspěšnému složení teorie u akreditovaného zkoušejícího z Úřadu pro civilní letectví.

Předmětů je celkem  6:

  • Stavba letadel
  • Letecká navigace a přístroje
  • Letecké předpisy
  • Komunikace
  • Meteorologie
  • Lidská výkonnost

Výuka je uspořádána dle nařízení Part FCL.

Vašimi lektory budou přední odborníci dané tématiky, kteří s Vámi postupně proberou vše, s ohledem na vaše dotazy. Naší prioritou je, abyste výuce porozuměli na místě, a nemuseli se teorií zabývat doma. Dostanete nejrůznější materiály a podklady. Přednášející používá k výkladu powerpointové prezentace, nechybí praktické příklady. Výuka je rovněž uspořádána dle osnov Os5, schválených ministerstvem dopravy.

Výcvik si buď můžete zaplatit kompletní – tím získáte 15% slevu, nebo pouze jednotlivé předměty. V ceně je oběd, káva a čaj jsou podávány po celou dobu školení. Budete-li potřebovat přenocovat nebo se chtít seznámit s dalšími balonáři, zajišťujeme ubytování přímo na zámku. Termíny seminářů se snažíme domluvit tak, aby vyhovovali všem přihlášeným. Přizpůsobíme se většině, můžeme se však domluvit i na individuální termíny, což je ovšem podloženo počtem pěti účastníků.

Díky oprávnění ÚCL probíhají teoretické zkoušky přímo u nás, výcvikem Vás tedy provedeme od začátku až k úspěšnému završení.

Praktický výcvik

V praktickém výcviku se budete zabývat nejen létáním, ale také tím, jak rozpoznat ty pravé podmínky, jak složit balón, jak s ním bezpečně vzlétnout a bezpečně přistát. Do výcviku se přihlásíte po zaslání přihlášky, kterou najdete ZDE

Počet letů s instruktorem není úplně podstatný, důležité je, aby měl školený žák minimálně 16 hodin čistého letu v minimálně 8 startech a přistáních. Pozor, ne každý let trvá přesně hodinu! Těchto 16 hodin je legislativně předepsáno, nazná-li však instruktor, že žák nemá dostatečně osvojené schopnosti pro vlastní létání, výcvik bude pokračovat. Létat můžeme v průběhu celého roku, nejlepší je však sezóna od dubna do října.

Balónové centrum jsme založili na Vysočině, která je ideální lokalitou pro simulaci nejrůznějších letových situací. To způsobuje členitost a rozmanitost terénu – lesy, louky, pole, rybníky, obce, údolí a kopce. Postupně tedy začnete s lehkými letovými úlohami a budete přecházet stále k těžším úkonům. Další nespornou výhodou je, že v blízkosti nejsou velká letiště, nemusíte se tedy od začátku zabývat řízením letového provozu. Nácvik na komunikaci s věží přidáme, až budete zběhlý v běžných pilotních funkcích.

Praktický výcvik je prováděn buď na Vašem balónu, nebo na našich 3 balónech o různých kubaturách tak, abyste si mohli vyzkoušet různé velikosti a jejich ovládání. Balóny jsou od firmy Balóny Kubíček, typy jsou: BB26ED, BB34Z nebo BB20XR (sportovní létání). Pokud by Vám to nevyhovovalo, po domluvě dodáme i jiné velikosti.

Průběh výcvikového letu je následující:

sejdete se s instruktorem před letem, projdete tzv. předletovou přípravu. Ta obsahuje rozbor meteorologických podmínek, plánovaných úloh letu a připomenutím teoretické přípravy.
při chystání balónu si sám řídíte jak balón položit, sám si jej po dohledem připravíte. K pomoci Vám bude nejen instruktor, ale i ostatní posádka, která Vám bude dělat doprovod.
během letu pilotujete zejména Vy. Instruktor si hořáky převezme pouze v případě, aby Vám něco ukázal, či když nastane situace, na kterou nemáte ještě potřebné znalosti. Let trvá většinou 1 – 1,5 hod.
po přistání s instruktorem se uskuteční poletový rozbor, při kterém instruktor zhodnotí Váš let, jeho klady a nedostaky. Také stanoví úlohy pro příští let.
Ve výcviku se snažíme preferovat individuální přístup, proto na palubě jsou během letu pouze instruktor a maximálně 2 žáci. V druhé polovině výcviku se létá pouze v tandemu instruktor – žák.

radesin_balonovyzamek_DSC_1750

související články