Lety vysočinou

Průběh letu

Váš let balónem a co čekat

Vlastně nelze nikdy předem říci, co konkrétně Vás ve vzduchu čeká, let je nepředvídatelné (ale bezpečné) dobrodružství!

Předtím než poletíme

Rádi uděláme vše pro to, aby Váš zážitek i samotný let byl prostě perfektní. Ať svoji letenku držíte v ruce, nebo jste si ji objednali na internetu, je třeba si domluvit termín letu. Zavolejte nám na číslo 733 322 001 a společně se dohodneme na datu, které Vám vyhovuje nejvíce nebo si Vaše místo rezervujte on-line. Další hovor probíhá v den letu mezi 13,00 – 15,00 hodinou nebo den předem u ranních letů, kdy už víme jaké bude počasí a upřesníme si hodinu a místo srazu (liší se mnohdy od místa startu). V případě, že počasí není vhodné pro let balónem, domluvíme si termín nový nebo si zarezervujte termín na našich stránkách pomocí rezervace letu. Po zarezervování se Vám ozveme, potvrdíme Vám rezervaci a domluvíme vše ostatní.

Jak se obléci…

Nejlepší je jednoznačně sportovní, outdoorové oblečení – uzavřené boty, ve kterých vydržíte cca hodinu stát, kalhoty s dlouhými nohavicemi, se kterými budete moci pohodlně nastoupit a vystoupit z koše. Dobré je si vzít i dlouhé rukávy, není to však žádnou podmínkou. V koši nebude foukat, teplota je zde stejná jako na zemi. Bunda, či mikina navíc se hodí spíše po přistání, kdy zapadne sluníčko a ochlazuje se. Doporučujeme vzít si kšiltovku či šátek, aby skryl Vaši hlavu od žáru hořáků, zejména, jste-li vysocí. Jelikož dopředu neznáme místo přistání, kde na vzduchoplavce občas čeká nějaké přírodních úskalí (mokrá tráva, prach, bláto), radíme ponechat doma šperky a drahé oblečení, které by se mohlo zničit či ztratit.

Rodina a přátelé…

Při Vašem letu rádi uvítáme Vaši rodinu a kamarády, kteří Vás přijdou vyprovodit. Mohou Vás podpořit nejen při startu, ale také jet za naším doprovodným vozem na místo přistání a přivítat Vás na zemi. Prosíme však, aby vozidla po přistání nevjížděla na pole a louky (místa přistání), abychom neničili úrodu a úsilí jiných. Děkujeme.

Příjezd na místo startu

Ve smluvený den a hodinu se tedy sejdeme na předem známem místě startu. Je-li to u našeho Balónového zámku, zaparkujte na našem parkovišti. Auto zde bude v bezpečí, ale pro jistotu si vezměte veškeré cennosti a doklady. Na startovní ploše na Vás čeká letuška, která Vás přivítá a zkontroluje letenky. Mezitím posádka s pilotem v čele chystá balón a Vy se můžete ptát letušky na vše, co Vás zajímá, fotíte a loučíte se.

Příprava balónu

Pro mnohé pasažéry a jejich doprovod je nafukování balónu ta nejlepší podívaná. Příprava trvá cca 30 minut, někdy se protáhne, když je třeba vyčkat na utišení větru.

Montáž koše a rozložení balónu…

Obrazně by se dal balón přirovnat k velké stavebnici, který se před startem, musí pečlivě poskládat. Zatímco vyřizujete s letuškou vše potřebné, posádka chystá balón k letu. Skládají koš s hořáky pomocí několika tyčí, ocelových lanek a karabin. Testují hořáky, jejich funkčnost a připravenost před letem. Poté se koš položí na zem a ukotví k doporovdnému vozidlu. Z tašky vytáhneme obal (samotný balón), který se roztáhne na zem a připevní pomocí lanek ke koši.

Nafukování…

Nejprve se musí balón nafouknout studeným vzduchem pomocí velkého ventilátoru, při nafukování pilot kontroluje správnost připnutí obalu a správné připnutí smart ventu (odborný název pro speciální vypouštěcí systém), kterým lze řídit klesání, stoupání balónu a hlavně přistání. Pilot pohledem kontroluje zda v předchozím letu nedošlo k poškození obalu, aby tak mohl zajistit bezpečnost letu. Pokud je vše v pořádku, zapálí hořáky a nafoukne balón horkým vzduchem – čímž se obal i koš zvednou ze země.  Pilot ještě zkontroluje funkčnost smart ventu pomocí lanek svedených vnitřkem obalu do koše, a poté dá pokyn letušce, že je vše nachystáno k letu.

Nástup na palubu…

Balón již bezpečně stojí, je ukotvený a čeká na Vás. Na pokyn letušky můžete nastupovat na palubu. S sebou doporučujeme fotoaparáty, mobily, kamery, dalekohledy… vše, co Vám zážitek z letu zpříjemní.

Let

Při startu musí pilot vytopit balón na určitou teplotu, aby se vznesl. Tzn., musí topit více než během samotného letu.

Že se s Vámi balón odpoutá od země, ani neucítíte. Je to jemný, téměř neznatelný pohyb. Najednou jste o deset metrů výš než všichni ostatní. Nezapomeňte zamávat rodině a kamarádům, jistě je to na zemi potěší a zároveň Vás mohou vyfotit přímo za letu.

A teď si již plně vychutnejte let. Máte-li otázku, neostýchejte se zeptat pilota, rád Vám odpoví!

Následná vzduchoplavba trvá cca 1 hodinu. Dopředu Vám nemůžeme říci kam poletíte, to záleží jen na větru. Pilot ovlivňuje výšku, nikoliv směr. Svět si prohlédnete z výšek různých, v měřítku od 150m nad zemí, až do výšky 1km nad zemí. Většina letů probíhá v nižší výšce, je zde lepší a detailnější rozhled.

Přistání

Pomalu se ale blíží přistání. Chvíli před ním s Vámi pilot udělá potřebnou instruktáž, zkusíte si zaujmout přistávací polohu. Není se čeho bát, dodržíte-li pilotovi pokyny. Na místě přistání na Vás čeká doprovodné vozidlo, případně za chvíli dorazí. Posádka balí balón a Vás čeká již poslední část, a to závěrečný ceremoniál. To si pro Vás necháváme jako překvapení, proto zde o ceremoniálu nepíšeme nic konkrétního. Po zhruba třech hodinách od setkání na místě startu Vás dovezeme zpátky na místo startu, kde se rozloučíme a třeba v budoucnu zase shledáme.