Lety vysočinou

Let balónem nad Vysočinou

Zdejší krajina je pro balónové létání naprosto ideální – je krásná, rozmanitá, členitá – z hustých lesů a mírných kopců přechází do barevných polí s řídkou zástavbou starých romantických usedlostí a statků, až po louky s pasoucími se zvířaty.

Pořád je na co se dívat a co fotografovat nezávisle na tom, jakým směrem poletíme. Ba co víc – všude je dostatek míst pro přistání. Ne nadarmo jsme tuto oblast Vysočiny po mnoha letech hledání vybrali jako nejvhodnější lokalitu pro balónové létání. Nejraději startujeme z louky od zámku Radešín, kde je sídlo našeho Balónového centra.

Při zakoupení 4 a více letenek si můžete zvolit místo startu sami a z výšky tak spatřit Vámi požadovanou lokalitu – například Váš domov, sousedův dvůr, … Protože jsme rodinná firma a záleží nám na kvalitě letu a intenzitě prožitku s letem spojeným, omezujeme se pouze na oblast Vysočiny.

VYBERTE SI TERMÍN LETU

Rádi uděláme vše pro to, aby Váš zážitek i samotný let byl prostě perfektní. Ať svoji letenku držíte v ruce, nebo jste si ji objednali na internetu, je třeba si domluvit termín letu. Zavolejte nám na číslo +420 733 322 001 a společně se dohodneme na datu, které Vám vyhovuje nejvíce nebo si Vaše místo rezervujte on-line. Další hovor probíhá v den letu mezi 13,00 – 15,00 hodinou nebo den předem u ranních letů, kdy už víme jaké bude počasí a upřesníme si hodinu a místo srazu (liší se mnohdy od místa startu). V případě, že počasí není vhodné pro let balónem, domluvíme si termín nový nebo si zarezervujte termín na našich stránkách pomocí rezervace letu. Po zarezervování se Vám ozveme, potvrdíme Vám rezervaci a domluvíme vše ostatní.

PŘÍJEZD NA MÍSTO STARTU

Ve smluvený den a hodinu se tedy sejdeme na předem známém místě startu. Je-li to u našeho Balónového zámku, zaparkujte na našem parkovišti. Auto zde bude v bezpečí, ale pro jistotu si vezměte veškeré cennosti a doklady. Na startovní ploše na Vás čeká letuška, která Vás přivítá a zkontroluje letenky. Mezitím posádka s pilotem v čele chystá balón a Vy se můžete ptát letušky na vše, co Vás zajímá, fotíte a loučíte se.

PŘÍPRAVA BALÓNU

Pro mnohé pasažéry a jejich doprovod je nafukování balónu ta nejlepší podívaná. Příprava trvá cca 30 minut, někdy se protáhne, když je třeba vyčkat na utišení větru.

MONTÁŽ KOŠE A ROZLOŽENÍ BALÓNU…

Obrazně by se dal balón přirovnat k velké stavebnici, který se před startem, musí pečlivě poskládat. Zatímco vyřizujete s letuškou vše potřebné, posádka chystá balón k letu. Skládají koš s hořáky pomocí několika tyčí, ocelových lanek a karabin. Testují hořáky, jejich funkčnost a připravenost před letem. Poté se koš položí na zem a ukotví k doprovodnému vozidlu. Z tašky vytáhneme obal (samotný balón), který se roztáhne na zem a připevní pomocí lanek ke koši.

NAFUKOVÁNÍ…

Nejprve se musí balón nafouknout studeným vzduchem pomocí velkého ventilátoru, při nafukování pilot kontroluje správnost připnutí obalu a správné připnutí smart ventu (odborný název pro speciální vypouštěcí systém), kterým lze řídit klesání, stoupání balónu a hlavně přistání. Pilot pohledem kontroluje zda v předchozím letu nedošlo k poškození obalu, aby tak mohl zajistit bezpečnost letu. Pokud je vše v pořádku, zapálí hořáky a nafoukne balón horkým vzduchem – čímž se obal i koš zvednou ze země.  Pilot ještě zkontroluje funkčnost smart ventu pomocí lanek svedených vnitřkem obalu do koše, a poté dá pokyn letušce, že je vše nachystáno k letu.

NÁSTUP NA PALUBU…

Balón již bezpečně stojí, je ukotvený a čeká na Vás. Na pokyn letušky můžete nastupovat na palubu. S sebou doporučujeme fotoaparáty, mobily, kamery, dalekohledy… vše, co Vám zážitek z letu zpříjemní.

LET

Při startu musí pilot vytopit balón na určitou teplotu, aby se vznesl. Tzn., musí topit více než během samotného letu.

Že se s Vámi balón odpoutá od země, ani neucítíte. Je to jemný, téměř neznatelný pohyb. Najednou jste o deset metrů výš než všichni ostatní. Nezapomeňte zamávat rodině a kamarádům, jistě je to na zemi potěší a zároveň Vás mohou vyfotit přímo za letu.

A teď si již plně vychutnejte let. Máte-li otázku, neostýchejte se zeptat pilota, rád Vám odpoví!

Následná vzduchoplavba trvá cca 1 hodinu. Dopředu Vám nemůžeme říci kam poletíte, to záleží jen na větru. Pilot ovlivňuje výšku, nikoliv směr. Svět si prohlédnete z výšek různých, v měřítku od 150m nad zemí, až do výšky 1km nad zemí. Většina letů probíhá v nižší výšce, je zde lepší a detailnější rozhled.

radesin_balonovyzamek_L1056672

PŘISTÁNÍ

Pomalu se ale blíží přistání. Chvíli před ním s Vámi pilot udělá potřebnou instruktáž, zkusíte si zaujmout přistávací polohu. Není se čeho bát, dodržíte-li pilotovi pokyny. Na místě přistání na Vás čeká doprovodné vozidlo, případně za chvíli dorazí. Posádka balí balón a Vás čeká již poslední část, a to závěrečný ceremoniál. To si pro Vás necháváme jako překvapení, proto zde o ceremoniálu nepíšeme nic konkrétního. Po zhruba třech hodinách od setkání na místě startu Vás dovezeme zpátky na místo startu, kde se rozloučíme a třeba v budoucnu zase shledáme.

Neodpověděli jsme na všechno? Podívejte se do častých dotazů.

Protože s balónem lze zažít lecjaké dobrodružství, připravili jsme pro Vás bohaté menu možností letu balónem. Naši širokou nabídku ocení také ti, kteří už balónem letěli a chtějí zkusit zase něco nového – zde bychom rádi upozornili na lety noční, dálkový (expediční) a zimní.
 I během klasického pasažérského letu se pilot bude snažit přizpůsobit vlastní let Vašim požadavkům – nebojte se zeptat, pokud budete chtít letět výše nebo níže, s balónem lze i omezené míře měnit směr. Pokud tedy poletíme nad nějakým zajímavým místem, budeme se snažit letět co nejblíže. Vše je však závislé na povětrnostních podmínkách, bezpečnosti a v neposlední řadě také na pravidlech létání. Během celého letu Vás bude pilot informovat o všem, co Vás zajímá – nebojte se ho zeptat.
Všechny lety jsou prováděny podle platných předpisů, naše společnost, personál i provozované balóny mají všechny potřebné kvalifikace a povolení. Nejčastěji létáme s balónem o kapacitě 4-6 pasažérů plus pilot. Pojištění všech pasažérů je samozřejmostí. 
Můžete si vybírat z široké škály typů letenek podle Vašeho přání. Pokud byste si z naší nabídky nemohli vybrat, přesto nám zavolejte a připravíme let dle Vašich požadavků, pokud to bude jen trošku možné.

celá naše nabídka