Lety vysočinou

Časté dotazy

1. Proč letět právě s námi?

Zakladatel a rovněž hlavní pilot naší společnosti Aleš Kubíček balóny vyrábí a létá s nimi již od roku 1983. Létá pro nás i dvojnásobný mistr republiky Petr Kubíček.
Balónem, jsme svezli již stovky spokojených klientů, kteří se k nám často vrací.
Létání je pro nás radostí a zábavou. Zároveň plně dbáme na kvalitu i bezpečnost letu.
Škála typů našich letenek osloví každého vzduchoplavce (i budoucího).
Tým je sestaven z pečlivě proškoleného personálu, piloti mají stovky „nalétaných“ hodin v mnoha evropských zemích. Každý rok prochází povinným přezkoušením.
Všechny naše lety jsou doprovázeny letuškou, která se o Vás stará. U vybraných letů je dokonce s Vámi na palubě.
Každý let je zakončen slavnostním křtem nových vzduchoplavců a malým pohoštěním.
Jsme přímým provozovatelem našich balónů; máte záruku, že nepoletíte s žádnou třetí společností.

2. Nebudu se bát? Je to bezpečné?

Nebudete. Let probíhá naprosto klidně, balón se netřese, nehoupe. Ne nadarmo se letu balónem přezdívá vzduchoplavba.
Kdo se před letem přeci jenom trošku bál, byl po letu nadšen a jeho obavy se rozplynuly hned po startu.
Létáme pouze za příznivých podmínek, let raději odložíme než bychom riskovali.
Ballooning je statisticky nejbezpečnější letecký sport – za 30 let provozu horkovzdušných balónů v naší zemi nedošlo k žádnému úmrtí.
Prosím podívejte se do sekce bezpečnost balónového létání.

3. Co si mám na let obléci? Bude tam nahoře zima?

Na let je nejlepší pohodlné, sportovní oblečení. Obuv je však nutná uzavřená, ve kterých vydržíte cca hodinu stát, kalhoty s dlouhými nohavicemi, se kterými budete moci pohodlně nastoupit a vystoupit z koše. Dobré je si vzít i dlouhé rukávy, není to však žádnou podmínkou. V koši nebude foukat, teplota je zde stejná jako na zemi. Bunda, či mikina navíc se hodí spíše po přistání, kdy zapadne sluníčko a ochlazuje se. Můžete ji mít s sebou v koši nebo Vám ji vezme doprovodné vozidlo. Doporučujeme vzít si kšiltovku či šátek, aby skryl Vaši hlavu od žáru hořáků, zejména, jste-li vysocí. Jelikož dopředu neznáme místo přistání, kde na vzduchoplavce občas čeká nějaké přírodních úskalí (mokrá tráva, prach, bláto), radíme ponechat doma šperky a drahé oblečení, které by se mohlo zničit či ztratit.
Na večerní lety Vám doporučujeme si vzít vrstvu navíc, po přistání a západu sluníčka se hodí.

4. Co si mohu vzít na palubu? Je možno si z balónu zatelefonovat?

S sebou na palubu si můžete vzít prakticky cokoliv, potřebovat však budete pouze Váš fotoaparát a kameru, popřípadě dalekohled.
Určitě nezapomeňte na náhradní baterie a dostatek místa na paměťové kartě.
Provoz mobilního telefonu není nijak nebezpečný provozu balónu, takže jeho používání na palubě je dovoleno bez omezení.

5. Můžu si k odletu pozvat rodinu a přátelé?

Při Vašem letu rádi uvítáme Vaši rodinu a kamarády, kteří Vás přijdou vyprovodit. Mohou Vás podpořit nejen při startu, ale také jet za naším doprovodným vozem na místo přistání a přivítat Vás na zemi. Prosíme však, aby vozidla po přistání nevjížděla na pole a louky (místa přistání), abychom neničili úrodu a úsilí jiných. Děkujeme.

6. Kde jsou pytle s pískem? A co vezeme v bombách? Jak se to jen řídí?

Naše balóny jsou horkovzdušné – to znamená, že nás vzhůru nese teplý vzduch, který přirozeně stoupá. Vzduch ohříváme hořákem, ve kterém se spaluje čistý tekutý propan, který je uskladněn ve speciálních palivových lahvích uvnitř koše. Palivo používáme nejvyšší kvality, čerpací stanici pro horkovzdušné balóny máme k dispozici přímo v Balónovém centru.
Písek se používá a balónů plynových k regulaci jejich vztlakové síly a nahrazují tak funkci hořáku u balónu horkovzdušného.
Směr balónu lze ovlivnit pouze změnou výšky letu – často fouká v různých výškách vítr různým směrem. Pokud tedy chceme „někam“ doletět, musíme letět v dané výšce. Vrátit na místo startu se však až na zcela mimořádné případy nemůžeme – proto nás zpět doveze doprovodné vozidlo.

7. Proč se létá pouze ráno a večer?

Během dne se vzduch ohřívá a vzniká tzv. termika – stoupavé a klesavé proudy vzduchu, kterou využívají např. piloti bezmotorových letadel. Pro balóny jsou však tyto podmínky nepřijatelné, balón by byl neovladatelný. My naopak potřebujeme naprosto klidné podmínky v ovzduší ( v letecké hantýrce přezdívané „olej“).
Toto neplatí pro zimní měsíce, kdy se dá letět po celý den, protože vzduch se neprohřeje.

8. Co když byl můj let odložen či bylo špatné počasí?

Pokud je let odložen, nejčastěji z důvodu špatného počasí, okamžitě si domluvíme termín další dle Vašich i našich možností.

9. Jsou nějaké věkové a zdravotní omezení?

Létání balónem je v zásadě vhodné pro každého, věkové omezení není žádné. Z bezpečnostních důvodů však nemůžeme do balónu vzít těhotné ženy a osoby, které nemohou stát po celou dobu letu
Děti mladší 15 let můžeme vzít pouze v doprovodu osoby starší 18 let.
Dětem mladším 7 let nebo menším než 130cm pak nemůžeme doporučit let vůbec.

související články