První let
Josef a Jakub Montgolfiérovi se proslavili vynálezem prvního horkovzdušného balónu v roce 1783. Bratři se narodili počátkem 18. století , otec Pierr Montgolfier byl tamní podnikatel. Oba později pracovali v rodinném podniku, jímž byla továrna na výrobu papíru v Annonay, malém městečku nedaleko francouzského Lyonu.
Inspirací pro jejich první experimenty bylo tričko, nadouvající se teplým kouřem stoupajícím z krbu. Do teplého ohniště pokládali kousky papíru, které posléze viděli vyletět z komína. Mylně se ale domnívali, že kouř nese tyto kousky, nikoliv teplý vzduch. Navzdory této chybné domněnce, experimenty bratří Montgolfiérů vedly k vynálezu horkovzdušného balónu. Hustota teplého vzduchu je menší než hustotu vzduchu studeného a stejně jako stoupá vzduch vzhůru ve vodě (voda má větší hustotu než vzduch) tak horký vzduch stoupá v tom studeném.
Dne 4. dubna 1783 poprvé představili bratři Montgolfirové svůj vynález veřejnosti. Stalo se tak před publikem v rodném Annonay, jejich montgolfiéra (jak byl balón pojmenován) byla bez posádky, uletěla téměř dva kilometry a výšky asi dvou metrů. Balón byl ušit z jemné látky, lemovaný bílým papírem a potáhnutý vrstvou ledku. Ledek tu sloužil jako ochranná složka. Celý balón držel pomocí dvou tisíc uzlíků.
Mezníky balónového létaní:
• 19. září 1783
ovce, kachna a beran se stali prvními pasažéry horkovzdušného balónu, vypuštěného bratry Montgolfiérovými.
• 21. listopadu 1783
první zaznamenaný let horkovzdušného balónu s lidskou posádkou se uskutečnil v Paříži. Balón byl opět dílem bratrů Montgolfiérových, postaven z papíru a hedvábí. Tento balón pilotoval šlechtic Pilâtre de Rozier z královského dvora Ludvíka XVI a Marie Antoinetty. Z centra Paříže nastoupal do výšky 500 stop, přímo nad střechy domů, letěl po dobu dvacetinou minut a přistál ve vinicích asi míli od města. Místní sedláci se velmi zalekli ohnivého draka přicházejícího z nebes, ale když jim pilot nabídl šampaňské, společně první let oslavili. Tradice připíjení si šampaňským na počest prvního letu zůstala dodnes.
• 19. ledna 1784
ve francouzském Lyonu letěl Josef Montgolfiér v největším balónu, jak byl kdy vyroben.
• 15. září 1784
Ital Vincenzo Lunardi vyrobil svůj balón, první vyrobený mimo území Francie. Jeho balón o objemu 500 kubíků startoval v Moorfields v Anglii a přistál blízko Ware.
• 30. listopadu 1784
první let balónem z Londýna, z místa zvaného Rhedarium Garden. Posádka se skládala z francouzského pilota Jeana-Pierra Blancharda a amerického pilota Johna Jeffriese.
• 7. ledna 1785
první přelet kanálu La Manche, opět v podání dua Jeana-Pierra Blancharda a Johna Jeffriese.
• 9.ledna 1793
Jean-Pierre Blanchard letí poprvé v okolí severo-americké Filadelfie.
• 10. říjen 1960
oficiální „narození“ moderního horkovzdušného balónu. První prototyp balónu Raven, který mohl nést člověka vzlétl ve městě Bruning, Nebraska, USA. Balón měl objem 30 000 kubických stop a měl všechny znaky moderního balónu – nylonou tkaninu s polyuretanovým zátěrem a hořák poháněn propanem.
• 1978
Héliový balón Double Eagle II s posádkou Ben Abruzzo, Maxie Anderson Larry Newman, je prvním balónem, který přelétl Atlantik. Délka letu 137 hod byla tehdejším světovým rekordem
• 1981
Héliový balón Double Eagle V s posádkou Ben Ben Abruzzo, Larry Newman, Ron Clark a Rocky Aoki, je prvním balónem, který přelétl Pacifik. Vzdálenost místa startu a přistání 5 768 mílí je tehdejším světovým rekordem
• 1983
Start prvního balonu české výroby na letišti v Brně Medlánkách, start tradice výroby horkovzdušných balonů a začátek rozvoje horkovzdušného létání v ČR
• 1987
První přelet Atlantiku horkovzdušným balónem s posádkou Per Lindstrand a Richard Branson. Objem balónu 74 000 m3 je největším dosud vyrobeným balónem – Let trval 33 hodin.
• 1991
První přelet Pacifiku horkovzdušným balónem s posádkou Per Lindstrand a Richard Branson.
• 1991
První a dosud jediný přelet horkovzdušným balónem přes Mt. Everest. Letu se účastnili 2 balóny pilotované Andy Elsonem a Eric Jonesem.
• 1999
První oblet balónem kolem světa. Roziéru ‘Brietling Orbiter’ pilotovali Brian Jones a Bertrand Piccard.
• 2002
První sólový oblet balónem kolem světa Steve Fossetta. Roziérou ‘Spirit of Freedom‘.
• 2005
Založení Balónového centra Radešín – prvního centra balonové aeroturistiky v ČR