Balónové létání

Jak se soutěží

Soutěžní létání

Ač to zní neuvěřitelně, dokonce i s horkovzdušným balónem se dá závodit. Ballooning se provozuje na světové úrovni. Nadnárodní závody jsou uskutečněny pod záštitou mezinárodní organizace FAI – světové letecké federace, která sdružuje kolem 10 000 pilotů ze čtyřiceti zemí světa. Pro sto nejlepších se každý lichý rok organizuje mistrovství světa. Balóny soutěží ve třech desítkách různých disciplín daných pravidly, většinou se jedná o lety na vzdálenost nebo na cíl. Nejlepší piloti po hodinovém letu z povinné vzdálenosti několika kilometrů naletí na cíl s balónem “unášeným větrem” s centimetrovou přesností. Základním principem, jak letět takový závod, je vyhledávání směru větru v různých výškových hladinách. To docílíme stoupáním, nebo klesáním.

Závodí se na jednotlivých soutěžích – např. národní mistrovství. Pokaždé jde o vícedenní akci, kdy se sjedou závodní teamy s balóny a společně soupeří. Před každým soutěžním letem se koná tzv. brífink, kde vedení předkládá meteorologické podmínky a ředitel soutěže vyhlašuje disciplíny. Rovněž piloti dostávají GPS logger, který je zapečetěn v koši, či připevněn na obalu. Logger zaznamenává trajektorii letu, uplynulý čas letu, funguje jako kontrolní zařízení pro komisi. Naletí-li pilot cíl, hází z koše tzv. marker (pruh látky s pytlíkem písku na konci), kterým se snaží zasáhnout cíl. Tím bývá plátěný kříž, umístěný v poli. Ten, kdo se trefí nejblíže středu, vyhrává. Vzdálenosti markerů měří rozhodčí.

Kříž – cíl soutěžní disciplíny

Mezi nejčastější disciplíny patří:

Pilotem určený cíl – pilot si sám vybírá z nabídky možných cílů. Před startem určí, na který poletí.
Rozhodčím určený cíl – cíl zadává rozhodčí.
Váhavý valčík – rozhodčí určí 3 cíle. Pilot si může vybrat jakýkoliv z nich.
Let na cíl – určen cíl, úkolem pilota je odstartovat v určené vzdálenosti a po směru větru
Hon na lišku – pilot pronásleduje „lišku“ – balón, který letí v předstihu, na místě přistání vytahuje kříž (cíl), na nějž piloti nalétávají
Loket – pilot se snaží zaletět pomyslně tři body, kterými rýsuje co nejmenší vrcholový úhel.
Nejmenší vzdálenost – pilot se snaží uletět co nejmenší vzdálenost po určitou dobu
Maximální vzdálenost -pilot se snaží uletět co největší vzdálenost po určitou dobu
Další disciplíny jsou různé kombinace výše uvedených disciplín nebo velmi podobné disciplíny, lišící se jen drobnými detaily. Disciplíny mohou být i různě časově ohraničené (např. třetí disciplínu můžete plnit až po 30 minutách od startu).

V naší republice se koná Mistrovství České republiky, pořádané každý rok Českým balónovým svazem. Výsledky nejen z něj, ale i z dalších závodů, se přepočítávají na body a zapisují se do tzv. Rank listu, který je měřítkem výkonnosti pilotů u nás.