Balónové létání

Historie

První let

Josef a Jakub Montgolfiérovi se proslavili vynálezem prvního horkovzdušného balónu v roce 1783. Bratři se narodili počátkem 18. století , otec Pierr Montgolfier byl tamní podnikatel. Oba později pracovali v rodinném podniku, jímž byla továrna na výrobu papíru v Annonay, malém městečku nedaleko francouzského Lyonu.

Inspirací pro jejich první experimenty bylo tričko, nadouvající se teplým kouřem stoupajícím z krbu. Do teplého ohniště pokládali kousky papíru, které posléze viděli vyletět z komína.  Mylně se ale domnívali, že kouř nese tyto kousky, nikoliv teplý vzduch. Navzdory této chybné domněnce, experimenty bratří Montgolfiérů vedly k vynálezu horkovzdušného balónu. Hustota teplého vzduchu je menší než hustotu vzduchu studeného a stejně jako stoupá vzduch vzhůru ve vodě (voda má větší hustotu než vzduch) tak horký vzduch stoupá v tom studeném.

Dne 4. dubna 1783 poprvé představili bratři Montgolfirové svůj vynález veřejnosti. Stalo se tak před publikem v rodném Annonay, jejich montgolfiéra (jak byl balón pojmenován) byla bez posádky, uletěla téměř dva kilometry a výšky asi dvou metrů. Balón byl ušit z jemné látky, lemovaný bílým papírem a potáhnutý vrstvou ledku. Ledek tu sloužil jako ochranná složka. Celý balón držel pomocí dvou tisíc uzlíků.

Mezníky balónového létaní:

19. září 1783
ovce, kachna a beran se stali prvními pasažéry horkovzdušného balónu, vypuštěného bratry Montgolfiérovými.

21. listopadu 1783
první zaznamenaný let horkovzdušného balónu s lidskou posádkou se uskutečnil v Paříži. Balón byl opět dílem bratrů Montgolfiérových, postaven z papíru a hedvábí. Tento balón pilotoval šlechtic Pilâtre de Rozier z královského dvora Ludvíka XVI a Marie Antoinetty. Z centra Paříže nastoupal do výšky 500 stop, přímo nad střechy domů, letěl po dobu dvacetinou minut a přistál ve vinicích asi míli od města. Místní sedláci se velmi zalekli ohnivého draka přicházejícího z nebes, ale když jim pilot nabídl šampaňské, společně první let oslavili. Tradice připíjení si šampaňským na počest prvního letu zůstala dodnes.

19. ledna 1784
ve francouzském Lyonu letěl Josef Montgolfiér v největším balónu, jak byl kdy vyroben.

15. září 1784
Ital Vincenzo Lunardi vyrobil svůj balón, první vyrobený mimo území Francie. Jeho balón o objemu 500 kubíků startoval v Moorfields v Anglii a přistál blízko Ware.

30. listopadu 1784
první let balónem z Londýna, z místa zvaného Rhedarium Garden. Posádka se skládala z francouzského pilota Jeana-Pierra Blancharda a amerického pilota Johna Jeffriese.

7. ledna 1785
první přelet kanálu La Manche, opět v podání dua Jeana-Pierra Blancharda a Johna Jeffriese.

9.ledna 1793
Jean-Pierre Blanchard letí poprvé v okolí severo-americké Filadelfie.

10. říjen 1960
oficiální „narození“ moderního horkovzdušného balónu.  První prototyp balónu Raven, který mohl  nést člověka vzlétl ve městě Bruning, Nebraska, USA. Balón měl objem 30 000 kubických stop  a měl všechny znaky moderního balónu – nylonou tkaninu s polyuretanovým zátěrem a hořák poháněn propanem.

1978
Héliový balón Double Eagle II s posádkou Ben Abruzzo, Maxie Anderson Larry Newman, je prvním balónem, který přelétl Atlantik. Délka letu 137 hod byla tehdejším světovým rekordem

1981
Héliový balón Double Eagle V s posádkou Ben Ben Abruzzo, Larry Newman, Ron Clark a Rocky Aoki, je prvním balónem, který přelétl Pacifik. Vzdálenost místa startu a přistání 5 768 mílí je tehdejším světovým rekordem

1983
Start prvního balonu české výroby na letišti v Brně  Medlánkách,  start tradice výroby horkovzdušných balonů a začátek rozvoje horkovzdušného létání v ČR

1987
První přelet Atlantiku horkovzdušným balónem s posádkou Per Lindstrand a Richard Branson. Objem balónu 74 000 m3 je největším dosud vyrobeným balónem – Let trval 33 hodin.

1991
První přelet Pacifiku horkovzdušným balónem s posádkou Per Lindstrand a Richard Branson.

1991
První a dosud jediný přelet horkovzdušným balónem přes Mt. Everest. Letu se účastnili 2 balóny pilotované Andy Elsonem a Eric Jonesem.

1999
První oblet balónem kolem světa. Roziéru ‘Brietling Orbiter’ pilotovali Brian Jones a Bertrand Piccard.

2002
První sólový oblet balónem kolem světa Steve Fossetta. Roziérou ‘Spirit of Freedom‘.

2005
Založení  Balónového centra Radešín – prvního centra balonové aeroturistiky v ČR